deak.istvan
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
9. biológia
Tartalom
 
Biológia háttéranyag
Biológia háttéranyag : Mozgási szervrendszer - részletes

Mozgási szervrendszer - részletes

  2015.03.11. 10:59


 1. CSONTRENDSZER

 

 1. Fejváz mn. koponya (23)

 1. Agykoponya (7)

Homlokcsont (1), Falcsont (p), Halántékcsont (p), Nyakszirtcsont (1), Ékcsont (1; töröknyereg).

2. Arckoponya (16)

 Könnycsont (p), orrcsont (p), járomcsont (p), szájpadcsont (p)

 Rostacsont: csontos orrsövény felül-elöl + rostalemez + felső- és középső orrkagyló

 Ekecsont: csontos orrsövény alul-hátul

 Alsó orrkagyló (p)

 Felső állcsont (p), Állkapocscsont (1); Nyelvcsont (1).

 3. Egyéb

A koponya ürege a szemüreg, orrüreg, szájüreg, arc- és homloküreg.

 A bőr eredetű fogak (32) a táplálkozási szervrendszer, a hallócsontocskák (6) az érzékszervek rendszerének részei.

 

 2. Törzsváz (51)

 1. Gerincoszlop (26)

 Csigyolyák (33 à 26), úgy mint:

 Nyakcsigolyák (7)

 Hátcsigolyák (12)

 Ágyékcsigolyák (5)

 Keresztcsigyolyák (5) összenövésével à Keresztcsont (1)

 Farkcsigolyák (3-5: ~ 4) összenövésével à Farkcsont (1)

 Porckorongok - nem csontok

 2. Bordák (24)

 Valódi borda (7p)

 Álborda (5p)

 Lengőborda (2p).

3. Szegycsont (1)

 

 3. Végtagok váza (126)

 1. Felső végtag (64)

 Vállöv: Lapocka (p), Kulcscsont (p)

 Felkar: Felkarcsont (p)

 Alkar: Singcsont (p), Orsócsont (p)

 Kéz: Kéztőcsontok (8p), Kézközépcsontok (5p), Ujjperccsontok (14p): alap-, közép- és körömpercek

 2. Alsó végtag (62)

 Medenceöv: csípő-, ülő- és szeméremcsontokból à Medencecsont (p)

 Comb: Combcsont (p)

 Térdkalácscsont (p)

 Lábszár: Sípcsont (p), Szárkapocscsont (p)

 Lábfej: Lábtőcsontok (7p), Lábközépcsontok (5p), Lábujjpercek (14p): alap-, közép- és körömpercek

     3. Nevezetes ízületek (6): Váll-, könyök-, csukló-; csípő-, térd- és bokaízület.

 

 

     2. IZOMRENDSZER – 350 db izom (26)

 

 1. Fej (10)

 Testnyílásokkal kapcsolatos izmok (4)

 Fülkagyló mozgató izmok: Az embernél csökevényesek. Ragadozó és patás szemmel láthatóan hegyezi és a hangforrás irányába fordítja vele a fülkagylóját.

 Szemrés gyűrűsizma: A szemrést tágítani, valamint gyorsan és erősen bezárni képes. Emellett ezzel hunyorítunk, pislogunk.

 Orrnyílás gyűrűsizma: Az orrnyílást tágítani képesek. Az emberben csökevényes - működése jól látható viszont a fújtató lónál, bikánál (erőltetett légzéskor az orrszárnyak izma is szerepel).

 Szájnyílás gyűrűsizma: Változatja a szájnyílás méretét és változatosan mozgatja az ajkakat pl. a beszéd során. Működése jól látható pl. csücsörítéskor, fütyüléskor.

 Rágóizmok (3)

 Rágóizmok: A járomívről ered és az állkapcson tapad. Az elsődleges rágóizom működése az állkapocs szegleténél jól megfigyelhető. A szervezet legerősebb izma, mely 200 kg-os harapást tesz lehetővé.

 Halántékizom: A halántéklebenyen ered és az állkapcson tapad. A másodlagos rágóizom működése a halántéklebenyen jól megfigyelhető.

 Röpizmok: Az állkapocs oldalirányú (jobbra-balra) való mozgatását teszi lehetővé (az ékcsonton erednek és az állkapcson tapadnak). Akkor erősödött meg, mikor az ember pázsitfű magot kezdett enni – ”magőrlő izom”.

 Mimikai izmok (3)

 Általában: Nem két csontot kötnek össze, hanem csont-bőr vagy bőr-bőr kapcsolatot jelentenek. Finom kapcsolatrendszerük jellegzetesen emberi tulajdonság. Árnyaltan képesek kifejezni az ember érzelmi állapotát. Olyan kijelzővé válik az arc, mint egy számítógép képernyője. A metakommunikációban a leginkább beszédesek a szem körüli izmocskák. Uralkodni is lehet felettük vö. ”szeme / arcizma sem rezdült”.

 Homlokizom: A homlokcsonton ered és a szemöldökön tapad. A szemöldök felhúzásával meglepődést fejez ki.

 Nevetőizom: A szájzugot felfelé és hátrafelé mozdítja - az ajkakat nevetésre, mosolyra húzza.

 síróizom p. a szájzugot lefelé mozgató izom - az ajkakat biggyeszti, sírásra konyítja.

 

 2. Nyak (1)

 Fejbiccentő izom: A halántékcsont csecsnyúlványán ered, a szegycsonton és a kulcscsont közép felőli végén tapad. Kötege a nyak két szélén jól tapintható. Belső oldalán van az a nyaki verőér, melyen a pulzus legbiztosabban tapintható. A fejet egyensúlyozza. Mivel akaratlagosan működtethető, az elalvó embernek előre vagy hátra bukik a feje.

 

 3. Törzs (7)

 1. Elöl (2)

 Nagy mellizom: A szegycsontról és felső bordákról ered és a felkarcsonton tapad. Mellhez húzódzkodáskor és fejszecsapáskor a felemelt kart lefelé húzza. Pólyájához tapad az emlő.

 hasizmok: Lapos izmok. Külső részük ferde. A belső egyenes és inas lemezekkel osztott à ”kocka has”. A hasoldal középvonalában található az úgynevezett fehér vonal lat. linea alba, melynél a has a legjobban hasad. Nagy műtétek során a hasüreget itt nyitják fel.

 2. Hátul (2)

 Csuklyásizom: A négy szélén a nyakszirten, a legalsó hátcsigolyán, valamint a vállöv csontjain tapad. A kapucinus csuha kapucnijához hasonlít. Latin neve: trapézizom. A nyegle felső részével von vállat, a katonának az alsó része a váll hátra húzásával ad katonás testtartást.

 Széles hátizom: Az ágyéki csigolyákon, csípőlapáton és az alsó bordákon ered és a felkarcsonton tapad. Legyező alakú. A felső végtagot lefelé és a hát mögé húzza, pl. farzsebbe nyúláskor.

 3. Belül (3)

 Gerincmerevítő izomcsoport: A szervezet leghosszabb (90 cm) izomcsoportja. A csigolyák közötti sok kis izomból áll. Ezzel történik a felegyenesedés.

 Bordaközi izmok: A külső bordaközi izmok a bordákat előre és felfelé mozgatva a mellüreget növelni képesek. A belsők a mellüreget csökkentik. A másodlagos légzőizmok.

 Rekeszizom: A törzs belsejében található, a mell- és hasüreg határát adja. Kupola alakú. Az elsődleges légzőizmunk. Kilégzéskor elernyed és a mellüreg felé boltosul. Összehúzódva ellaposodik és a mellüreget növeli.

 

 4. Végtagok (8)

 1. Felső végtag (3)

 Deltaizom: Nevét alakjáról kapta. A görög delta betű háromszög alakú – miként ezen izom is. Innen a neve. A vállízületet mozgatva a kart mellső középtartásig (vízszintesig) emeli.

 Kétfejű karizom mn. ”tricepsz”: A könyökízület hajlító izma.

 Háromfejű karizom mn. ”tricepsz”: A könyökízület feszítő izma.

 2. Alsó végtag (4)

 Nagy farizom: A csípőlapáton ered és a combcsonton tapad. Durva, lapos izom – az szervezet legnagyobb tömegű izma, az injekciók fő helye. Lépcsőmászáskor, korcsolyázáskor a csípőízületet feszíti. A sprinter ezzel lő ki a térdelő rajtból, mint a rakéta.

 Négyfejű combizom: A térdízület nagy feszítő izma a comb első oldalán. A térdreflex végrehajtó szerve.

 Kétfejű combizom: A comb hátsó oldalán található. A térdízületet hajlítja.

 Szabóizom: A szervezet leghosszabb (50 cm) izma. A csípőlapát elején ered és a szárkapocscsonton tapad (tehát két ízületet hidal át). Ülő ember ezzel teszi a combjára a másik lábfejét. Ezt a testtartást szabóknál figyelték meg, innen a neve.

 Háromfejű lábikraizom mn. vádli: A két nagy, látható hashoz tartozó fej a combcsonton ered és a sarkcsonton tapad (a mélybeli harmadik a sípcsont-szárkapocscsont között ered és ugyan ott tapad). A bokaízület hajlító izma, amit pl. lábujjhegyre álláskor használjuk tk. Alsó része a szervezet legnagyobb inával tapad a legnagyobb lábtőcsonthoz (sarokcsonthoz).