deak.istvan
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
9. biológia
Tartalom
 
Tanulmányi verseny
Tanulmányi verseny : Bolyai Természettudományos Csapatverseny 2019-2020

Bolyai Természettudományos Csapatverseny 2019-2020

  2019.08.31. 19:43


 Bolyai természettudományi verseny csapatai. Első forduló 2020 február 7. 14.30-15.30

5.a

Save the Amazonas

Gál Dominik

Balog Zétény

Riszterer László

Tollas Barnabás

5.a

Fára jó

Nágl Johanna

Hollán Elza

Kokas Panna

Nagy-Kanász Boróka

6.a

Kabak

Keresztes Levente

Temesvári Márton

Kokas Áron

Pintér Márton

6.b

Szivárvány

Dabóczi Judit

Kucza Anna

Mészáros Méda

Szabó Panna

7.a. G

Szájánsz G

Német Dániel

Lotz Bálint

Nagy Benedek

Várszegi Kristóf

7.c. Á

Tölgyfa

Baukál Tamás

Csókay Bence

Gál Benedek

Keresztes Erik

8.a, G

Biosztrigák G

Dellei Bernadett

Csókay Anna

Gaál Zsófia

Dunay Emma

 

 A verseny anyaga

 5. osztály: Állandóság és változás környezetünkben. Termesztett növények, házi és ház körüli állatok. A térkép. Magyarország földrajzi helyzete.

 6. osztály: Az erdő életközössége. Energiatakarékosság, újrahasznosítás. A Naprendszer és a Föld bolygó. Az év élőlényei 2019.

 7. osztály: Biológia: Éghajlati övezetek és élőviláguk. Ember és környezete. Fizika: A testek, folyamatok mérhető tulajdonságai, kölcsönhatások. A sűrűség, nyomás, mozgások, energia, munka, egyszerű gépek. Hőmérséklet, halmazállapot-változások, hőtani jelenségek.Földrajz: A szilárd Föld anyagai és folyamatai. A földrajzi övezetesség alapjai. Kémia: Kémiai alapismeretek. A anyagok tulajdonságai és változásai. Oldatok, keverékek, töménység. Részecskék, halmazok, változások. A részecskék szerkezete és tulajdonságai. Anyagmennyiség.

 8. osztály: Biológia: Az emberi szervezet anyagforgalma és egészsége. Fizika: A 7.osztályos ismeretanyagon felül: teljesítmény, hatásfok, testek úszása. Elektromos alapjelenségek, áramkörök, transzformátor. Hőtani folyamatok. Földrajz: Magyarország természetföldrajza, természeti és kulturális értékei. Kémia: A 7.osztályos ismeretanyagon felül: nemfémes elemek és vegyületeik. Kémiai reakciók és kémiai számítások. Kémia a természetben és a háztartásban.


 A verseny célja

 Segíteni a diákokat azon képességek kifejlesztésében, hogy közösen, összedolgozva oldjanak meg problémákat. Lehetőséget szeretnénk teremteni arra, hogy átéljék az együttgondolkodás örömét, és a logikus gondolkodás mellett készségeiket közvetlenül is bemutathassák diáktársaik előtt, eközben pedig összemérhessék tudásukat.

 A verseny résztvevői

 A versenyen azonos iskolába járó 3-8. osztályos tanulók évfolyamonként szerveződő 4 fős csapatai vehetnek részt (egy iskolából akárhány csapat indulhat). A 3-6. osztályosok egy-egy, a 7. és 8. osztályosok két-két kategóriában versenyeznek aszerint, hogy általános iskolai ("a") vagy gimnáziumi ("g") osztályba járnak. A nevezéskor minden csapatnak saját csapatnevet kell választania, amely nem lehet másokra vagy a jó ízlésre nézve sértő.

 A körzeti forduló

 Iidőpontja: 2020. február 7. (péntek), 14 óra 30 perc. A verseny helyszínén a kezdés előtt legalább 15 perccel kérjük a megjelenést (14 órától az erre az alkalomra szerkesztett zenével, a versenyasztalokra helyezett emléklappal, válaszlappal, gyümölccsel és virággal fogadjuk a versenyzőket). A kísérők részére külön termet biztosítunk, ahol a verseny végén iskolánként kiosztunk egy teljes feladatsort és megoldókulcsot.

 A verseny első fordulójában 13 feleletválasztós és 1 írásbeli kidolgozást igénylő feladatot kell megoldani. A teljes munkaidő minden évfolyamon 60 perc. A feleletválasztós feladatok szövege után öt lehetséges válasz található (A, B, C, D és E), amelyek közül akárhány lehet helyes (tehát akár mind is, de akár egy sem). A válaszlapon a feladatokra adandó helyes válasz betűjelének megfelelő négyzet(ek)be X-et kell beírni. Az írásbeli kidolgozást igénylő feladat megoldását a válaszlap ezt követő részén kell elkészíteni. A versenyidő leteltével csapatonként csak az 1 darab Válaszlapot kell beadni, amelynek leadását a csapat egyik tagja aláírásával igazolja a jegyzőkönyvben. A versenyen csak íróeszköz használható, egyéb (pl. elektronikus) eszköz nem. A csapattársak egymás között csak halkan beszélgethetnek, mert egy termen belül várhatóan több azonos évfolyamú csapat is jelen lesz. Minden csapattag saját példányt kap a feladatsorból, emellett a versenyzők asztalára gyümölcs és virág is kerül. A nem megfelelő kategóriában vagy körzetben történő nevezés, illetve a verseny ideje alatti zavaró hangoskodás a versenyből való kizárást eredményezheti. A verseny alatt mobiltelefon vagy egyéb elektronikus eszköz nem lehet a versenyzőknél (csak kikapcsolt állapotban, a táskájukban), ezek használata a versenyből való azonnali kizárással járhat. A nevezéssel a résztvevő diákok és felkészítőik hozzájárulnak, hogy a versenyen róluk készülő fényképeket, valamint nevüket, iskolájukat és eredményüket a szervezők közzétegyék.

 A verseny kezdetéig indokolt esetben (betegség vagy egyéb hiányzás miatt) lehet csapattagokat cserélni, azonban az emléklapokat az október 16-ig benevezett diákok nevére állítjuk ki. (Kérjük, hogy az internetes nevezéskor pontosan ellenőrizzék minden diák nevét, nehogy elírás miatt a nevezéskor begépelt, hibás név kerüljön az emléklapra.) Ha valamelyik csapat nincs teljes létszámban jelen, akkor is versenyezhet. Nevezési díjat visszautalni azonban nem áll módunkban. Az országos döntőn egy csapat összetétele az első fordulón résztvevőkhöz képest legfeljebb egy tagban változhat.