deak.istvan
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
9. biológia
Tartalom
 
10. Biológia
10. Biológia : 5.11.1. Egyedfejlődés 1. - Kétszakaszos egyedfejlődés

5.11.1. Egyedfejlődés 1. - Kétszakaszos egyedfejlődés

  2017.05.13. 07:15


 5.11.1. EGYEDFEJLŐDÉS 1. - KÉTSZAKASZOS EGYEDF; B10M: 196-197, 201.

 

 1. Alapfogalmak

 1. Szaporodás

 Fogalma

 Életfolyamat, melynek során az élőlények önmagukhoz hasonló, termékeny utódokat hoznak létre.

 2. Fejlődés és növekedés

 Fejlődés: Minőségi változást jelent, elkülönüléssel (tn. differenciálódás) új szerkezető és működésű sejtek, szövetek és szervek jönnek léte.

 Növekedés: mennyiségi változásokat, növekvő méretet eredményez, pl. hossz, tömeg.

 Összefüggések

 Valójában a fejlődés és növekedés elválaszthatatlan egymástól

 Az egyes szakaszok nem hagyhatók ki és nem cserélhetők fel, de hosszuk változhat

 3. Nemzedékváltakozás

 Ivaros szakasz: A végén ivarsejtek keletkeznek

 Ivartalan szakasz: A végén ivartalan szaporítósejtek - spórák - keletkeznek.

 Táblázat

 

Név

tudományos név

Ivartalan

sporofiton

Ivaros

gametofiton

kromoszóma szerelvény

sérülékenysége

diploid, 2n

kicsi

haploid, 1n

nagy

kialakulása miből és

hogyan

zigótából

meiózissal

spórából

mitózissal

mit termel és

milyen szaporodásra ad lehetőséget

spórát

ivartalanra

ivarsejtet

ivarosra

hosszú

törzsfejlődés során hossza

moháknál

zárvatermőknél

csökken.

 

 2. Tengeri saláta

 1. Ivaros szakasz

 A spórák ostorukat elvesztve megtelepednek az aljzaton. A kifejlődő 1 n-es moszatnövények küllemében a 2n-essek azonosak. A telep felső részén egyes zónákban sejtjeik számtartó sejtosztódással kétostoros hímivarsejteket termelnek.

 2. Ivartalan szakasz

 A kétostoros ivarsejtek a vízben találkoznak. A megtermékenyítés után a zigótából 2 n-es moszatnövény fejlődik. A telep felső részén egyes zónákban sejtjeik számfelező sejtosztódással spórákat termelnek. A spórák itt négyostoros rajzó spórák.

 

 2. A mohák szaporodása

 1. Ivaros szakasz

 A nedves helyre hullott (egysejtű) spórából elágazó, barna színű fonalas előtelep (protonéma) fejlődik. Ennek egyik oldalrügyszerű kezdeményéből alakul a zöld, sejttestes szerveződésű mohanövény, melynek gyökér-, szár- és levélszerű képződményei vannak. A növény csúcsán bunkó alakú hím- (anteridium), és kehely alakú női (archegonium) ivarszervek képződnek (valójában kétlaki is lehet). Az ivarszervekben számtartó sejtosztódással jönnek létre az ivarsejtek.

 2. Ivartalan szakasz

 A petesejt kémai hívójelet (a májmohák fehérjéket, a lombosmohák nádcukrot) ad. Ezzel pozitív kemotaxist vált ki, magához vonzza a vízhártyában (eső, harmat) úszó, dugóhúzó alakú, kétostoros hímivarsejtet. A petesejt a női ivarszervben termékenyül meg. A zigóta utódsejtjeiből spóratartó alakul. A spóratartó két része a nyél és a tok. A nyél alja az ún. talp, melyen keresztül a mohanövény a spóratartót táplálja. A tokban számfelező sejtosztódással spórák jönnek létre. /SH-163./

 

 3. A harasztok szaporodása az erdei pajzsika példáján

 1. Ivaros szakasz

 A nedves helyre hullott spórából szív alakú (öböl és csúcs), zöld színű, ötforintos nagyságú (néhány mm-es), több sejtrétegű, lemezes (a májmohákra emlékeztető) előtelep (protallium) fejlődik. Az előtelep fonákjának csúcsi részén tojás alakú hím-, az öbli tájékon palack alakú női ivarszervek fejlődnek. Az ivarszervekben számtartó sejtosztódással jönnek létre az ivarsejtek. A petesejt kémai hívójelet ad. Ezzel magához vonz (pozitív kemotaxis) egy vízhártyában (eső, harmat) úszó, csillós hímivarsejtet.

 2. Ivartalan szakasz

 A petesejt a női ivarszervben termékenyül meg. A zigóta utódsejtjeiből kifejlődik a harasztnövény (kezdetben még az előtelepből táplálkozik, majd annak elsorvadása után saját maga fotoszintetizál). A kétszeresen összetett lomblevelek fonákján, a fátyolka (pajzs’, tn. induzium) védelmében mintegy 100 spóratartót tartalmazó spóratartó csokor (tn. szórusz) fejlődik. A tokokban számfelező sejtosztódással 48, bab alakú spóra jön létre. A spórák száraz időben, a tok száradása miatt (a külső sejtfal vékony marad, a többi bögreszerűen megvastagodik; ezért a száradás során csak a külsőnél lehet számottevő zsugorodás, ami a tokot feltépi). A kihulló spórák a széllel terjednek. /SH-163./ 

 

 4. A zárvatermők szaporodása

 A kicsírázó magból kifejlődnek az új zárvatermő növény önfenntartó, majd szaporító szervei.

 A virág porzóleveleinek két része a porzószál és portok. A portok két portokfélből, a portokfél két porzsákból áll. A porzsákban elkülönülő mikrospóra anyasejtből számfelező sejtosztódással négy burkos mikrospóra jön létre. A mikrospóra sejt vegetatav és generatív sejtre osztódik. A porzsák felrepedése után, szerencsés esetben, bekövetkezik a megporzás: a mikrospóra a bibére hull. Megatapad, felreped, vegetatív sejtje tömlőt hajt, a generatív két hímivarsejtre osztódik.

 A virág termőleveleinek része a bibe, bibepárna és a magház. A magház két része a magkezdemény és a termőalj. A magkezdemény két fő része a magkezdemény burka, ami a makrospóra anyasejtet veszi körül. A makrospóra anyasejtből számfelező sejtosztódással egy makrospóra jön létre, a másik három utódsejt pedig elhal. A makrospóra 3 osztódással 8 sejtet hoz létre. Az 1 petesejt felülre kerül, a mellette lévő 2 segítő sejt a tömlő felnyitásában játszik szerepet, de a petesejt hibája esetén annak szerepét is átveheti. A 3 ellenlábas sejtek alul helyezkedik el. A központi vegetatív sejt két sejt összeolvadásával jön létre.

 Kettős megtermékenyítés: Zárvatermőkre jellemző szaporodási részfolyamat, melynek során a magkezdemény petesejtje és központi vegetatív sejtje is összeolvad egy-egy hímivarsejttel. Ezzel megkezdődik az utódnövény embrionális fejlődése

 A zigótából csíra, a központi vegetatív sejtből tápszövet, a magkezdemény burkából maghéj lesz, amik együttesen adják a magot. A mag terjesztését segítő termésfal a termőaljból fejlődik. A mag és termésfal együttese a termés.

 

 5. A fejlődés iránya

 Az egyszeres genetikai állományú ivaros szakasz egyre rövidül. A zöldmoszatoknál és moháknál ez a hosszabb életidejű és nagyobb, a harasztoknál viszont már rövid életidejű és kicsi (tehát a legnagyobb változás a mohák és harasztok között van). A virágos növényeknél az ivaros szakasz a virágba rejtve megy végbe.