deak.istvan
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
9. biológia
Tartalom
 
Mindszenty keresztút
Mindszenty keresztút : Mindszenty keresztút

Mindszenty keresztút

  2017.05.03. 23:05


 MINDSZENTY KERESZTÚT

 

 ”Minden egyénnek, minden nép minden egyes nemzedékének újra meg újra meg kell küzdenie a hitéért úgy, mint Jákobnak az Isten angyalával. Isten fiatal. Övé a jövő.” Mindszenty József

 

 1. állomás: Pilátus halálra ítéli Jézust.

Ima

Előimádkozó: Imádunk téged Krisztus, és áldunk téged.

Közösség: Mert szent kereszted által megváltottad a világot.

Elmélkedés Mindszenty Józsefet először a nyilasok fogják és ítélik el. Ennek oka az volt, hogy állami részről megbízza a magyar kormány a nyilasokkal és nácikkal szemben szerveződő – Nemzetpolitikai Szolgálat dunántúli vezetését. Egyházi részről 1944 márciusában nevezték ki a veszprémi egyházmegye élére. Így már püspökként követelhette a háború és az értelmetlen vérontás beszüntetését, megírván Horthy Miklós kormányzónak 1944-ben az októberi memorandumot, melyet magyar egyház dunántúli vezetői (pl. Apor Vilmos győri püspök, Kelemen Krizosztom pannonhalmi főapát) is aláírtak. József atya már korábban elutasította a zsidótörvényeket is, saját palotájában bújtatva számos üldözöttet a nyilasuralom idején, és nem volt hajlandó a nyilas Szálasi Ferenc hatalomátvétele után hálaadó misét celebrálni. Mindszentyt ellenséges magatartásáért a nyilasok 1944. november 26-án elfogták, Sopronkőhidán majd Sopron városában tartották fogva hazaárulás vádjával. Másodjára a kommunisták fogják és ítélik el. A per ügyésze – Olti Vilmos - egy volt nyilas. Egy papnak mondták a vallatói: ”Nekünk nem azokkal van bajunk, akik akkor nyilasok voltak és most kommunisták. Nekünk azokkal van bajunk, akik akkor nem voltak nyilasok és most sem kommunisták.” A másodfokú ítéletre várva fél éven át lebegtették halálbüntetését. S a tettei? Tartása volt, szerette népét és bátran ellenállt a huszadik század mindkét tébolyult zsarnokságának. Az ilyen embernek – pláne ha pap vagy főpap volt - egyenes útja vezetett a börtönbe.

 A gyalázatos per hírére így szólt a pápa a Szent Péter térre sereglett hívekhez:

 ”Rómaiak, kedves fiaim és leányaim!

Az Örök Város hívő népe súlyos fájdalmas órában újra püspökéhez és atyjához sietett. Ismét úgy tűnik fel, mintha ez a két büszke oszlopsor alig tudná gigászi karjaival átölelni azt a tömeget, amely mint egy ellenállhatatlan erőtől hajtott hullámverés, egészen a vatikáni bazilika küszöbéig ér fel, hogy itt az egész katolikus világ középpontjában részt vegyen az engesztelő szentmisén, és hogy kifejezést adjon érzelmeinek, amelyekkel telve van a lelke. Az az egész kultúrvilág által elutasított ítélet, amelyet ott a Duna partján hoztak a római Anyaszentegyház egy kimagasló bíbornoka ellen, itt a Tiberis partján az Örök Városhoz méltó tiltakozó kiáltást váltott ki.”

 József atya az egyenes út embere, akit nem a körülmények irányítanak, hanem Jézus Krisztus, akit Pilátus úgy ítélt halálra, hogy közben undorodott saját magától. József atya: élő emléked segítsen abban, hogy egyenes utat járjunk!

 Ima: Előimádkozó: Könyörülj rajtunk Uram! / Közösség: Könyörülj rajtunk!

 

 2. állomás: Jézus vállára veszi a keresztet.

Ima

Előimádkozó: Imádunk téged Krisztus, és áldunk téged.

Közösség: Mert szent kereszted által megváltottad a világot.

Elmélkedés

 Mindszenty Józsefet másodjára a kommunisták fogják el és ítélik el. Elfogatásakor egy töviskoszorús Krisztus képet rejt reverendája zsebébe – és szerencsés véletlenek folytán – ez egész fogsága alatt vele marad. Vele maradt a férfi, akik akkor vállara vette keresztjét – melyet az egész emberiségért hordozott.

 József atya a magyarság keresztéjt vette fel. Az ősi jogrend szerint – király hiányában – az esztergomi érsek Magyarország első embere volt. És Ő bátran kiáltott - és szinte egyedül kiáltott – akkor, amikor a csend és lapítás cinkosságot jelentett. Felemelte szavát a délvidéken bestiálisan meggyilkolt 40 000 magyarért, a szovjet-orosz birodalom állatias, gyülevész serege által megerőszakolt magyar lányokért és nőkért – akik miatt az ázsiai szifilisz is százezreket fertőzött meg és nyomorult testű, vakon született magzatokat hoztak a zokogó anyák a világra. Megemlékezett az ötven hűséges római katolikus papról, aki élete árán védte a nőket a nemi erőszaktól. Felemelte szavát a felvidékről a Szudéta-vidékre csikorgó hidegben elhurcolt 60 000 magyarért, akik közül a csecsemők sokszor anyjuk karjában fagytak meg. Bejárta az internáló táborokat – megkezdvén a magyarságért a remény zarándokútját. A mocsokban és ütlegek között tengődő foglyok leborulva csókolnak neki kezdet. Látogatásai sokakat rántottak vissza a lágerekben az őrület vagy öngyilkosság szakadékából.

József atya, élő emléked segítsen abban, hogy midig az ártatlanul üldözöttek mellett álljunk, és sose keseredjünk el végleg.

 Ima: Előimádkozó: Könyörülj rajtunk Uram! / Közösség: Könyörülj rajtunk!

 

 3. állomás: Jézus először esik el a kereszttel.

Ima

Előimádkozó: Imádunk téged Krisztus, és áldunk téged.

Közösség: Mert szent kereszted által megváltottad a világot.

Elmélkedés

 Átélte az elesettek szenvedését, amikor szentmiséjén híveit verték gumibottal. 1947 májusában a Gellért-hegyi sziklakápolnában vezetett imát, amibe a 65 000 részvevő zöme a hegyoldalon állva kapcsolódott be. A katolikus híveket kommunista gumibotos rohamosztagok ütlegelték, verték szét. A csapásoktól földre estek apák, anyák és gyermekek.

 A Pápa városában bemutatott ünnepélyes szentmise után tűzoltók lestek a templomból kivonuló hívekre és papokra. A tűzoltó kocsiban azonban nem víz volt, hanem trágyalé – amit Isten népére locsoltak – megalázván őket. József atya rájuk tekintett, majd lassú, megfontolt mozdulatokkal megáldotta őket.

 Ő nem félt nehezet kérni, amikor az egyházüldözés idején szentmisére, imádságra hívta híveit. József atya, élő emléked segítsen abban, hogy a vasárnapi szentmiséről sose maradjunk el, és áldást mondjunk azokra, akik hitünkön gúnyolódnak!

 Ima: Előimádkozó: Könyörülj rajtunk Uram! / Közösség: Könyörülj rajtunk!

 

 4. állomás: Jézus szent anyjával találkozik.

Ima

Előimádkozó: Imádunk téged Krisztus, és áldunk téged.

Közösség: Mert szent kereszted által megváltottad a világot.

Elmélkedés

 A Magyar Katolikus Püspöki kar József atya ”kezdeményezése és elgondolásai alapján” az egyházüldözés tombolása idején - 1947-48-ban - Mária-évet hirdetett. ”Az ünnepségeken kb. 4,6 millió hívő vett részt. Az év a magyar egyház és lelkiségtörténet kiemelkedő eseménye volt, jelentősen hozzájárult a következő évtizedekben a magyar katolikus közösség megmaradásához.”

 Az üldözött magyar katolikusok égi édesanyánkra tekintettek, anyai oltalma alá helyezték magukat, még egyszer, és a tömegrendezvényeket tekintve sokáig utoljára. 1947-ben, az augusztus 20-i körmeneten mintegy félmillió fő vett részt, az év során pedig mintegy 4.6 millió ember – az ország többsége - imádkozott együtt, egyházért és hazáért.

 Miként Jézus életében, úgy József atya életében is meghatározó volt az édesanya. Édesanyja, Kovács Borbála vele volt elhurcolásának (1948) napján is, és naív, de legyőzhetetlen anyai szeretettel, hangosan felkiáltott: ”Hová visznek édes fiam? Én is veled megyek!” S látogatja őt a börtönben, s küld csomagot neki – bár azt fia sokszor nem kapja meg. És nem láthatja anyja sírját sem, mikor a kommunisták végleg kitaszítják az országból.

 Halálos ágyán – egy műtét során – altatni kellett. Amikor az altatószer hatni kezdett, keze szétnyílt, és kihullott belőle a rózsafűzér.

 József atya magától értetődő természetességgel ragaszkodott édesanyjához. József atya, élő emléked segítsen abban, hogy földi édesanyánkat szeressük és égi édesanyánkhoz is egész életünkben ragaszkodjunk!

 Ima: Előimádkozó: Könyörülj rajtunk Uram! / Közösség: Könyörülj rajtunk!

 

 5. állomás: Cirenei Simon segít Jézusnak a keresztet hordozni.

Ima

Előimádkozó: Imádunk téged Krisztus, és áldunk téged.

Közösség: Mert szent kereszted által megváltottad a világot.

Elmélkedés

 Cirenei Simont külső kényszer vitte a kereszt alá, de Jézusra tekintve már örömmel segít.

 József atyának is sokan segítettek. Kispapjai rajongva szerették. Első elfogatása során főpapi díszt öltött, hogy emelje tiltakozásának súlyát. Kispapjai nem tágítottak mellőle, gyűrűjükben vonult a börtönbe, másfél kilométeren át, keresztül Veszprém városán. Út közben keze áldást oszt, a börtönben pedig tíz kispapot fel is szentel. Kereszthordozása kereszthordozókat teremt.

 József atya bátorsága sokakba lelket öntött. Ezrével tüntettek bátor, katolikus diákok akkor, amikor a kommunisták eltörlik a hittan tanítást. ”Hittant akarunk” – skandálja a tömeg, majd eléneklik a Christus vincit /Krisztus győz/ magasztos énekét. A kommunisták dúlnak-fúlnak. József atya kérdése ma is szembesít az igazsággal: ”Miféle haladás nem ismerni a történelem legnagyobbját, Jézus életét?”

 József atya, élő emléked segítsen abban, hogy jó szívvel tanuljuk meg a hittant, egyházi iskolába járván magától értetődő természetességgel, mint tantárgyat, de érző szívvel is, mint ahogy az Úr szemébe tekintő Simon hordozta a keresztet.

 Ima: Előimádkozó: Könyörülj rajtunk Uram! / Közösség: Könyörülj rajtunk!

 

 6. állomás: Veronika kendőt gyújt Jézusnak

Ima

Előimádkozó: Imádunk téged Krisztus, és áldunk téged.

Közösség: Mert szent kereszted által megváltottad a világot.

Elmélkedés

 Veronika kendőt nyújtott kínszenvedő mesterének: Jézus véres arca pedig rányomódott a kendőre. Az egyházüldözés gyötrelmei idején nekünk, magyaroknak a szenvedés kendőjén felsejlik egy arc. A szemek barátságosak és komolyak, a kezek imára kulcsolva – miránk, magyarokra a Jézus nyomában járó József atya is tekint.

 Mert arca rányomódott a szenvedő Magyar Katolikus Anyaszentegyház kendőjére. Tartóra emelt világosság volt Ő, melynek lángját a legnagyobb szélvész és sötétség sem gyűrhette le.

 József atya, élő emléked segítsen abban, hogy tudjuk: az emberi jótett és az igaz ügyért vállalt szenvedés nem a semmibe hull, hanem általa jegyeztetik fel nevünk az Élet Könyvébe. Segíts abban, hogy merjünk jó nyomot hagyni a világban és a világon – az ezzel járó szenvedések vállalása árán is.

 Ima: Előimádkozó: Könyörülj rajtunk Uram! / Közösség: Könyörülj rajtunk!

 

 7. állomás: Jézus másodszor esik el a kereszttel.

Ima

Előimádkozó: Imádunk téged Krisztus, és áldunk téged.

Közösség: Mert szent kereszted által megváltottad a világot.

Elmélkedés

József atya így ír emlékiratában az egyik kínzójáról. ”… beszél ugyan magyarul, de az arca nem magyar. Gyűlöletét már régóta gyűjthette ellenem. Nézni sem jó romlott, gyűlölködő arcát. El is fordulok. A mozdulatából azt sejtem, hogy kissé eltávolodik tőlem. Egyszerre nekem fut és csizmájával, egész erejével belerúg födetlen gerincembe. Ő is, én is a szemközti falnak esünk …” Jézus másodszor esik el a kereszttel. ”Luciferi örömmel arcán, pihegve mondja: „Életem legboldogabb pillanata volt ez.” Most újra az őrnagy jön be. Kiküldi a partizánt, gumibotot vesz elő. Legyűr vízszintesen és elkezd ütlegelni. Talpamon kezdi és megy mindig feljebb.”

 Ima: Előimádkozó: Könyörülj rajtunk Uram! / Közösség: Könyörülj rajtunk!

 

 8. állomás: Jézus vigasztalja a siránkozó asszonyokat

Ima

Előimádkozó: Imádunk téged Krisztus, és áldunk téged.

Közösség: Mert szent kereszted által megváltottad a világot.

Elmélkedés

 ”Hozzájuk fordulván Jézus így szólt: … Ne miattam sírjatok, hanem sírjatok magatok és gyermekeitek miatt.” /Lk, 23, 28./

 József atya saját népéhez szól: ”Életirtás, magzatirtás, a kések alatt minden képzeletet meghaladó mérvben intézményesített tömegmészárlás nem egy szülészeti osztályon végbemegy. Megsiratni való, ha a temető nem a város szélén kezdődik, hanem az asszony méhénél.” Az anyaméhből kikapart magyar magzatok számát 6 millióra teszik.

 József atya, élő emléked segítsen abban, hogy magyarságunkhoz mindig ragaszkodjunk, hogy minden megfogant magyar életnek örüljünk, vigyázz ránk az égből, el ne hagyd esendő népedet, melyért életet áldoztad.

 Ima: Előimádkozó: Könyörülj rajtunk Uram! / Közösség: Könyörülj rajtunk!

 

 9. állomás: Jézus harmadszor esik el a kereszt súlya alatt.

Ima

Előimádkozó: Imádunk téged Krisztus, és áldunk téged.

Közösség: Mert szent kereszted által megváltottad a világot.

Elmélkedés

 Az 1956-os szabadságharc vérbefojtása után József atya az amerikai nagykövetségre menekül, ahol maguk az amerikaiak is lehallgatják. Tétlenül kell szemlélnie azt, hogy nemzetének zöme idővel és a kényszerek hatására megtörik, megalkuszik, sorsába beletörődik és – főként az ifjúság – hitetlenségre cseréli ősei hitét. Ő, aki tevékeny szervező volt, aki templomot és iskolát építtetett, most tétlenül kell, szemlélje: iparvárosok nőnek ki a földből – templom nélkül, és az iskolákból hivatalosan száműzik Istent.

 Ebben az elzártságban lelki szenvedései testén is nyomot hagynak, valószínűleg pszichés okból immunrendszere legyengül, övsömört kap, ami egy deréktájon jelentkező bőrbetegség, mely forrázás szerű fájdalommal jár. Jézus harmadszor esik el a kereszttel.

 Ima: Előimádkozó: Könyörülj rajtunk Uram! / Közösség: Könyörülj rajtunk!

 

 10. állomás: Jézust megfosztják ruháitól.

Ima

Előimádkozó: Imádunk téged Krisztus, és áldunk téged.

Közösség: Mert szent kereszted által megváltottad a világot.

Elmélkedés

 József atya sorai: ”Éjjel 11 óra. Megint kihallgatásra visznek, 72 órás nem alvás és az állandóan megismételt gumibotozások után. A vallatás tárgya egész éjjel az összeesküvés és kémkedés. Most már teljesen magamra maradtam, kimerülten és elcsigázottan. Egyedül kell érvelnem, amikor újra és újra elém rakják aláírásra a hegymagasságúvá nőtt jegyzőkönyvkötegeket. Amíg az aláírást megtagadom, Décsi alezredes éjjelenként 2-3 ízben is átad a kínzómnak, aki felugrik, visz a cellámba, levetkőztet, leteper, és kéjes gyönyörűséggel záporozza rám az ütéseket. Fizikai megtörésemre szolgál egy másik kegyetlen módszer is, nem engednek aludni.”

 Ima: Előimádkozó: Könyörülj rajtunk Uram! / Közösség: Könyörülj rajtunk!

 

 11. állomás: Jézust a keresztre szegezik.

Ima

Előimádkozó: Imádunk téged Krisztus, és áldunk téged.

Közösség: Mert szent kereszted által megváltottad a világot.

Elmélkedés

 A kommunisták nem ölték meg – de akarták akarattalan, zombi-élőhalottá tenni. Akarták élve eltemetni, elnémítani. Nevét bemocskolták, annyit hazudtak róla, mint Jézusról, mint a mai magyar miniszterelnökről. De meg nem ölték – mert ezzel még inkább mártírrá, ikonná, példává tették volna.

 Alattomos, akaratgyengítő vegyszert kevertek az ételébe. Mikor ez nem volt elég, a belé döfött injekciók lettek keresztjének szögei – évek múlva jelentkezett az orvos, aki ezeket beadta – fegyverrel a hátában. Végül így, ”kémiai úton” szerezték meg a vallomást - attól a férfitól, aki még utolsó műtétjét is fájdalomcsillapítás nélkül akarta végig szenvedni, és csak szakorvos magyarázatára és utasítására egyezett bele a helyi érzéstelenítésbe.

 Életét méltán nevezik fehér vértanúságnak.

 Ima: Előimádkozó: Könyörülj rajtunk Uram! / Közösség: Könyörülj rajtunk!

 

 12. állomás: Jézus meghal a kereszten.

Ima

Előimádkozó: Imádunk téged Krisztus, és áldunk téged.

Közösség: Mert szent kereszted által megváltottad a világot.

Elmélkedés

 Jézus kivégzőhelye a városon kívül volt és József atya sem halhatott meg otthon, szeretett hazájában, hanem száműzetésben, a kommunisták által elüldözve. Holnap lesz pontosan 47 éve, hogy 1975 május 6-án, Bécsben egy medenceüregi műtétet hajtottak rajta végre, mely altatással járt. Az altatásból – hitem szerint – már a Mennyországban ébredt fel.

 Beteljesedett a nagy mű, a fogság- és gyalázatviselő ”fehér vértanú” megérkezett az örök hazába. Sorsát már akkor látta, amikor küldetését – pápai kinevezését – szabad akarattal elfogadta.

 ”A hercegprímási trónust harminchat órás töprengés és vergődés, két főpap és gyóntatóm meghallgatása után vállaltam, hogy a nehéz viszonyok közt esetleg további fél esztendőre ne késsék a betöltés, és abban a tudatban, hogy vagy fogság- vagy gyalázatviselő kell most ide, és erre – Isten segítségével – való vagyok”.

 Jelmondata – ”Devictus vincit” / legyőzetve győz – valóra vált.

 Ima: Előimádkozó: Könyörülj rajtunk Uram! / Közösség: Könyörülj rajtunk!

 

 13. Jézus testét leveszik a keresztről, fájdalmas anyja ölébe helyezik, majd a sírba teszik.

Ima

Előimádkozó: Imádunk téged Krisztus, és áldunk téged.

Közösség: Mert szent kereszted által megváltottad a világot.

Elmélkedés

József atya teste a kommunista uralom miatt nem nyugodhatott hazai földben – ezért megpihent égi édesanyjának búcsújáró helyén, Máriazellben. Végrendeletében az atya azt kéri, hogy ”ha Mária és Szent István országa felett lehull a moszkvai hitetlenség csillaga” vigyék testét az esztergomi bazilika kriptájába, s ott helyezzék végső nyugalomba. 1975-ben de kevesen gondolták azt, hogy ez tizenhat év múlva be is következik!

 És hová lettek legyőzői? Megkínzatása idején az ország ura Rákosi – régi nevén Rosenfeld – Mátyás volt, aki a maga számára napi tájékoztatást kért és kapott a kínzások végrehajtásáról és eredményéről. Az oroszok rövidesen kipenderítették a hatalomból és bűneinek egy részét is a fejére olvasták. A pártból kizárták, az országból száműzték. A rivaldafényhez, étellifthez és úszómedencéhez szokott diktátor egy poros kis kirgiz városkában talált menedékhelyet, ahol a kútra járt vízért és az árnyékszék az udvaron állt. Végül egy, a világ elől teljesen elzárt orosz városban – Nyizsnyij Novgorodban - ötödrangú újságíró-firkászként tengette életét. József atya négy évvel túlélte őt.

 József atya megkínzatása idején Kádár János volt a belügyminiszter, akinek útja majd az ’56-os, szabadságharcos ifjak vérétől iszamos lépcsőn vezet fel a hatalomhoz. Belőle halálos ágyán ”öljetek meg, öljetek meg” kiáltásokat váltott ki a bűntudat, és papot kért - akit elvtársai megtagadtak tőle.

 Már ebben az évezredben történt, hogy Kerényi Lajos piarista atya hűségesen végzett kórházlátogatásai során az egyik kórteremben egy magányos, reményvesztett öreg emberrel találkozott. ”Lajos atya vagyok, az Úr Jézus üdvözli!” - szól a köszönése. Az öreg emberről ”beszélgetés közben derült ki, hogy ő a hírhedt Olty Vilmos” – aki József atyát és Lajos atyát is csalárd módon elítélte. ”Könnyek között kérte a feloldozást.” Lajos atya feladta rá a szent kenetet, majd a hírhedt vérbíró távozásakor remegve újra megkérdezte: ugye akkor most már megnyugodhat, megbocsátott neki az Úr? ”A halálos ágyon már nincsenek ateisták.” – állapította meg Lajos atya.

 Az egyik általa elítélt - Lajos atya - tehát ott, a kórházban maga mosta ki és oldozta fel vétekiből. A másik - József atya - végrendeletében előre megbocsájtott neki, és minden társának.

 Ima: Előimádkozó: Könyörülj rajtunk Uram! / Közösség: Könyörülj rajtunk!

 

 14. Jézus Krisztus harmadnapra feltámad halottaiból.

Ima

Előimádkozó: Imádunk téged Krisztus, és áldunk téged.

Közösség: Mert szent kereszted által megváltottad a világot.

Elmélkedés

 ”Ha ma igaz magyar hajnalról beszélhetünk … az mindenekelőtt azoknak köszönhető, akik akkor is kitartottak Isten és a haza mellett, amikor az éjszaka a legsötétebb volt. E magyar és keresztény hősök és vértanúk körében egyik legelső hely országunk volt hercegprímását, Mindszenty József bíboros érseket illeti meg. A gyávaság és megalkuvás idején ő testesítette meg a bátorságot, hűséget és Istenbe vetett bizalmat.” Habsburg Ottó

 Ima: Előimádkozó: Könyörülj rajtunk Uram! / Közösség: Könyörülj rajtunk!

 

 Befejezés

 Mindszenty szózata papjaihoz, röviddel elhurcolása előtt: ”Mindig és mindenütt csak az történhetik velünk, amit az Úr rendel vagy megenged. Tudtán kívül még egyetlen hajszál sem esik le a fejünkről. Annyi más után elveheti a világ tőlünk ezt vagy amazt, de nem veheti el tőlünk Jézus Krisztusban való hitünket. Ki választ el minket Krisztustól? Sem élet, sem halál, sem egyéb teremtmény el nem szakíthat minket Isten szeretetétől... Nem lehetünk tehát olyanok, és nem viselkedhetünk úgy, mint akiknek nincs reményük és hitük... Éreznünk kell, sokkal inkább, mint bármikor: látványossága lettünk a világnak, angyaloknak és embereknek is... Tőlünk telhetően munkálkodjunk Krisztus Király országáért, amely az igazság és kegyelem világa.”